Alternatywą inwestycyjną dla zakupu mieszkania na wynajem jest zakup lokalu użytkowego. Lokale takie dają z reguły wyższą stopę zwrotu niż mieszkania. Lokal użytkowy można kupić na rynku pierwotnym (od dewelopera) lub na rynku wtórnym. Druga opcja to często możliwość zakupu lokalu z najemcą (aktywna długoterminowa umowa najmu), co pozwala zdefiniować rentowność danego lokalu i pomaga w podjęciu decyzji inwestycyjnej.
Wynajem lokali użytkowych charakteryzuje się długimi umowami najmu (np. 5 czy 10 lat), wiążą one najemcę i jego biznes z konkretnym lokalem, a właściciel najczęściej nie ponosi kosztów związanych z adaptacją czy dostosowaniem lokalu do potrzeb i oczekiwań najemcy (zwyczajowo koszt ten znajduje się po stronie najemcy). Wszystko to powoduje, że wynajem lokali użytkowych jest mniej absorbujący i problematyczny niż wynajem mieszkania. Oczywiście, może mieć również swoje wady, jak chociażby dłuższy okres poszukiwania najemcy, jeśli ten się zmienia.
Wiele transakcji odbywa się obecnie za gotówkę, ale popularną formą finasowania jest również kredyt bankowy – zarówno dla osób chcących nabyć nieruchomość w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jak i dla osób fizycznych uzyskujących dochody np. z umowy o pracę.
Banki oferują elastyczny okres kredytowania takich inwestycji, nawet do 20 lat. Jeżeli chcemy kupić lokal użytkowy na wynajem, należy liczyć się z posiadaniem wkładu własnego na poziomie 20% kwoty zakupu. Przy aktualnych stopach zwrotu na poziomie 6-8% i długim okresie kredytowania rata kredytu jest zbliżona do kwoty czynszu, jaki otrzymuje inwestor z najmu lokalu. Po spłacie natomiast nieruchomość cieszy właściciela uzyskiwanym dochodem pasywnym;-)
Masz pytania? Zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy. Pozostaję do dyspozycji 🙂